فارسی
چهارشنبه 08 بهمن 1399 - الاربعاء 13 جمادى الثاني 1442

مناسبتهای روز

چهارشنبه 08 بهمن 1399     -     الاربعاء 13 جمادى الثاني 1442     -     Wednesday 27 January 2021
انتخاب تاریخ :
            
         
مناسبت های روز
وفات « ام البنین » همسر امام علی (ع) و مادر گرامی حضرت ابالفضل العباس (ع) (64ق)
درگذشت « ابن هیثم » ریاضی دان و فیزیکدان شهیر اسلام (430ق)
رحلت « جعفر بن حسن » معروف به « محقق حلی » دانشمند و عالم بزرگ شیعی (676ق)
تصرف سبزوار توسط « عبدالرزاق » فرمانده ی نهضت سربداران (738ق)
برگی از تاریخ
وفات « ام البنین » همسر امام علی (ع) و مادر گرامی حضرت ابالفضل العباس (ع) (64ق)*حضرت امام علی (ع) سالیانی پس از حضرت زهرا(س) ، به سفارش برادر خود عقیل که از علمای نسب شناس بود و خاندان های عرب را به خوبی می شناخت ، با فاطمه کلابیه ازدواج کرد . این بانوی بزرگوار از امام علی (ع) چهار پسر به نامهای عباس ، جعفر ، عبدالله و عثمان آورد و به ام البنین یعنی مادر پسران معروف گردید . هر چهار پسر ام البنین در واقعه خونین کربلا به شهادت رسیدند و او در برابر این مصیبت صبر نمود . وی پس از اطلاع از حادثه عاشورا ، عبیدالله ، فرزند پسرش عباس را همراه خود به قبرستان بقیع می برد و اشعاری در رثای فرزندانش می سرود . مردم مدینه نیز جهت شنیدن ندبه این بانوی بزرگوار در آن محل جمع می شدند و می گریستند . ام البنین سه سال پس از عاشورای سال 61 ق در مدینه در گذشت . و در همان شهر به خاک سپرده شد.*درگذشت « ابن هیثم » ریاضی دان و فیزیکدان شهیر اسلام (430ق)*ابو علی محمد بن حسن بصری معروف به ابن هیثم از حکما و اطبای نامی اسلامی است که علاوه بر تبحر علمی در طب ، بسیاری از کتب ارسطو و جالینوس را شرح و تلخیص کرده و به تالیفات بسیاری در زمینه نجوم ، هندسه ، منطق ، حساب و تشریح پرداخته است . ابن هیثم به هنگام مطالعه درباره انعکاس نور ، بی آنکه به طور مستقیم به موضوع انکسار و شکست نور اشاره کند نتیجه گرفت که میان زاویه تابش نور و زاویه بازتاب آن ، یک رابطه بر قرار است . از دیگر اقدامات ابن هیثم ، ابداع روش های جدیدی در علم ریاضیات می باشد . همچنین شرح اصول تاریکخانه و اختراع ذره بین از دیگر کارهای برجسته این دانشمند مسلمان است . این اختراعات در کشفیات کلپر و گالیله ، ستار شناسان مشهور اروپا در قرن های آینده ، تاثیر زیادی داشت و در صنعت سینما نیز مورد استفاده قرار می گیرد . ابن هیثم در زمان حاکم بامرالله ششمین خلیفه فاطمی در مصر ، متصدی بعضی امور سیاسی بود . اما وی به خاطر این که در ستم و ظلم های او مساعدت نکرده باشد ، خود را به دیوانگی زد ولی بعد از مرگ خلیفه فاطمی اظهار عقل نمود و به تدریس در دانشگاه جامع الازهر پرداخت .یکی از مهم ترین آثار ابن هیثم ، کتاب المناظر است که به زبان انگلیسی ترجمه شده و از جمله منابع اصلی مطالعات کلپر در زمینه نجوم بوده است .*رحلت « جعفر بن حسن » معروف به « محقق حلی » دانشمند و عالم بزرگ شیعی (676ق)
جعفر بن حسن مشهور به محقق حلی در سال 602ق در شهر حله در عراق به دنیا آمد . پس از مقدمات ، در حلقه درس اساتید زمان حاضر شد و پس از سالیانی ، عالمی بزرگ و استادی توانا گشت . علامه حلی ، ابن داوود حلی ، سید بن طاووس و ... از زمره شاگردان وی می باشند . پس از حمله مغول ، حوزه ی بزرگ بغداد ویران گشت و تلاش محقق حلی در رونق حوزه ی حله بسیار موثر و چشمگیر بود . محقق حلی در نوشتن آثار علمی ید طولایی داشت و کتب جاودانه ای را تقدیم حوزه ی دین و علم نموده است . از جمله ی این آثار ، کتاب ارزشمند شرایع الاسلام می باشد که یکی از کتب مهم فقه استدلالی است . محقق حلی سرانجام پس از عمری پربار ، 74 سالگی در حله به سوی معبود شتافت و در همان جا به خاک سپرده شد . آرامگاه وی زیارتگاه حق جویان و دوستداران علم و حقیقت است .
تصرف سبزوار توسط « عبدالرزاق » فرمانده ی نهضت سربداران (738ق)
گروه سربداران ، امین الدین عبدالرزاق را در تاریخ 12شعبان سال 737به سرداری خود انتخاب کردند. آنها به دلیل کمی تعداد و ضعف قدرت ، قیام خود را به شکل دستبرد به قافله ها شروع کردند . پس از به دست آوردن اموال و اسباب لازم ، عبدالرزاق بر خواجه علاء الدین محمد ، وزیر خراسان غلبه کرده و پس از کشتن وی شهر سبزوار را به تصرف خود درآورد . از آن پس شهر سبزوار را که از روزگار قدیم ، مردم آن به تشیع اشتهار داشتند مرکز خود داشتند مرکز خود ساختند و با درویشان و مردانی که به دوستی آل علی مشهور بودند . رابطه برقرار کردند .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا