فارسی
چهارشنبه 14 خرداد 1399 - الاربعاء 11 شوال 1441

مناسبتهای روز

چهارشنبه 14 خرداد 1399     -     الاربعاء 11 شوال 1441     -     Wednesday 3 June 2020
انتخاب تاریخ :
            
         
مناسبت های روز

عزيمت پيامبر اكرم (ص) به شهر «طائف» جهت تبليغ دين اسلام (3سال قبل از هجرت)
وفات «عبدالعزيز اندلسي» لغت شناس و مورخ(487ق)
مرگ «غازان خان» ايلخان مغول، پس از 9 سال سلطنت در ايران(703ق)

برگی از تاریخ

عزيمت پيامبر اكرم (ص) به شهر «طائف» جهت تبليغ دين اسلام (3سال قبل از هجرت)*سفر تبليغي پيامبر اسلام به شهر طائف در نزديكي مكه در حالي صورت گرفت كه به تازگي ابوطالب، ياور و حامي بزرگ آن حضرت، وفات يافته و به همين دليل، مشركان قريش بر آزار و اذيت خود عليه پيامبر، افزوده بودند. بنابراين اگر اهالي طائف به اسلام مي گرويدند، اين شهر پايگاه و محل امني براي مسلمانان تحت ستم مكه مي شد. اما سران قبيله ثقيف در طائف، نه تنها به خداي يكتا و رسالت حضرت محمد (ص) ايمان نياوردند، بلكه به تحريك آن ها برخي مردم نادان، پيامبر اكرم(ص) را مورد آزار و اذيت قرار دادند و ايشان را مجروح كردند. *وفات «عبدالعزيز اندلسي» لغت شناس و مورخ(487ق)
عبدالعزيز اندلسي دراكثر علوم متداول زمان خود، مهارت و دانش بسيار داشت و تاليفات متعددي از خود بر جاي گذاشت. از ميان آثار وي مي توان به شرح نوادر القالي، اشاره كرد.
مرگ «غازان خان» ايلخان مغول، پس از 9 سال سلطنت در ايران(703ق)
غازان، نخستين پادشاه مغول است كه رسما به دين اسلام درآمد. او سرداران و سپاه مغول خود را وادار به قبول اسلام كرد و خود را محمود ناميد وي در دهم ذيقعده سال 694ق در تبريز به پادشاهي دست يافت و دين اسلام را مذهب رسمي دولت ايلخاني اعلام كرد. غازان، سپس فرمان داد كه همه كليساها و معابد يهود و بودايي و زرتشتي را ويران سازند و آنها را تبديل به مسجد نمايند. او دستوراتي با نام ياساهاي غازاتي وضع كرد و اوضاع مملكت را به كنترل خود درآورد. غازان دوباره به شام و مصر لشكر كشيد ولي در بار دوم از پادشاه مصر، شكست سختي خورد و آنقدر از اين شكست اندوهگين شد كه در شوال سال 703ق در سي و سه سالگي در نزديكي قزوين درگذشت. غازان از سال ها قبل از مرگش، دستور داده بود كه در بيرون شهر تبريز و در مغرب آن، مقبره عظيمي كه داراي گنبد رفيعي بود براي او برپا كردند و در زير همين قبه بود كه جسد غازان مغول را به خاك سپردند.