فارسی
پنجشنبه 19 تير 1399 - الخميس 18 ذي القعدة 1441

مناسبتهای روز

پنجشنبه 19 تير 1399     -     الخميس 18 ذي القعدة 1441     -     Thursday 9 July 2020
انتخاب تاریخ :
            
         
مناسبت های روز
در گذشت آيه الله العظمي شيخ محمد حسين كاشف الغطا 1373 ق
برگی از تاریخ
« در گذشت اديب برجسته ابوالقاسم حسين بن محمد، معروف به راغب اصفهاني (502ق) »
راغب اصفهاني از بزرگان علماي اهل سنت مي باشد که در لغت، حديث، کتاب، کلام، حکمت، اخلاق و علوم فنون ادبي و عربي و شعر شهره ي آفاق و مراتب فضل و کمال وي مسلم مي باشد. وي را شيعه نيز گفته اند. افانين البلاغه، جامع التفسير و مفردات القرآن از جمله تاليفات اوست.
« درگذشت ابن خلدون مورخ بزرگ مسلمانان( 808ق) »
عبدالرحمن بن محمد بن خلدون معروف به ابن خلدون ملقب به ولي الدين، از بزرگان و مشاهير مورخين مسلمان، در اول رمضان سال 732 ق در تونس به دنيا آمد. وي از جواني به کارهاي دولتي پرداخت ولي پس از مدتي به واسطه بدگويي ديگران به زندان افتاد و از کارهاي دربار فاصله گرفت .از آن پس به مطالعات علمي روي آورد و دست به تاليف کتاب زد. ابن خلدون در زمان خود در تاريخ نويسي مشهور بود اما انديشه هاي وي در آن زمان بازتاب کافي نيافت و از قرن سيزدهم هجري قمري نام ، آثار و افکار او مطرح شد. مهمترين اثر ابن خلدون، کتاب تاريخ او موسوم به کتاب العبر و ديوان المبتدا و الخبر في ايام العرب و العجم و البربر در هفت جلد ضخيم به چاپ رسيده که جلد اول آن به عنوان مقدمه، در فلسفه ي تاريخ و اجتماع ، شهره ي خاص و عام است. ابن خلدون را مخترع و پديدآوردنده علم عمران نيز گفته اند. سرانجام ابن خلدون در 76 سالگي در قاهره وفات يافت و در همان شهر به خاک سپرده شد.
« رحلت آيت الله شيخ محمد حسين کاشف الغطاء عالم بزرگ جهان اسلام ( 1373 ق) »
علامه محمد حسين بن علي کاشف الغطاء نجفي در سال 1294ق از خانداني اهل علم و معروف به دانش و فضيلت در نجف اشرف متولد شد. ايشان مقدمات علوم را در زادگاه خويش خواند و آنگاه در حلقه ي درس دانشمندان بزرگ زمان خويش درآمد. ملامحمدکاظم خراساني، حاج آقا رضا همداني، سيد محمد کاظم يزدي، ميرزا حسين نوري، ميرزا محمدباقر اصطهباناتي و شيخ محمد رضا نجف آبادي از جمله اساتيد وي بودند. کاشف الغطاء داراي استعدادي سرشار و ذکاوتي بسيار بود و در مدت کوتاهي توانست به مدارج عالي دست يابد و محل اعتماد مخصوص علماي حوزه ي نجف قرار گيرد. وي علاوه بر مقام علمي، در فن خطابه و سخنراني نيز مقامي بس بلند داشت و سفرهاي متعددي به کشورهاي مختلف نموده و به هدايت مسلمين پرداخته است. آيت الله کاشف الغطاء حتي به کليسا مي رفت و ضمن سخنراني، اشتباهات مبشرين مسيحي را روشن مي ساخت. ايشان يک بار پس از اقامه ي نماز جماعت در مسجدالاقصي در حضور 150 نماينده از کشورهاي اسلامي و 20000 نمازگزار سخنراني مهمي ايراد کرد و مسلمانان را براي مبارزه با رژيم صهيونيستي تهييج نمود. بر اساس همين انديشه هاي سياسي بود که ايشان در غالب جنبش هاي آزادي بخش و ضد استعاري شرکت مي جست. از اين عالم بزرگوار بيش از 40 جلد تاليف و ترجمه به جاي مانده است. که: تحرير المجله(5 جلد )، وجيزه المسائل، المراجعات الريحانيه ( 2 جلد ) از آن جمله اند. معظم له پس از چند روز بيماري در 28 تيرماه 1334 ش در منطقه ي کرند کرمانشاه در 79 سالگي دارفاني را وداع گفت. پيکر مطهرش پس از تشييع به بغداد حمل و در وادي السلام نجف اشرف مدفون گرديد. اين جمله از ايشان است: « آمريکا براي ما، فقر، جهل و عقب افتادگي در ترقي و آبادي، زراعت و صنعت را مي خواهد تا در برابرشان ذليل و خاشع باشيم و به غارت منابع ثروتمان به وسيله ي آنها راضي شويم» . او در ديدار با سفير آمريکا درباره اشغال فلسطين گفت: « قلب هاي ما از دست شما آمريکايي ها مجروح است. شما ضربه ي ناجوانمردانه اي به ما زديد که هرگز در برابر آن سکوت نخواهيم کرد».
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز