فارسی
چهارشنبه 01 آبان 1398 - الاربعاء 24 صفر 1441
  33539
  7
  2.5
(223 نفر )

چرا سگ نجس است و نمی‌توان آن را درخانه نگه داشت؟

چرا سگ نجس است و نمی‌توان آن را درخانه نگه داشت؟

1- سگ حیوان نجس العین است ونجاست سگ ذاتی است یعنی خلقت سگ ازآغاز به همین گونه بوده است . ذاتی هرچیزی را نمی توان ازآن چیز جداکرد و اصطلاحا گفته میشود : الذاتی لایعلل. امرذاتی قابل تعلیل و علت داشتن نیست.

2-خداوند حکیم است و احکام الهی بر اساس مصالح و مفاسد، تشریع شده اند یعنی در آن چه خداوند به انجام آن دستور داده، فواید و مصلحت هایی وجود دارد که با توجه به آن ها، به انجام آن دستور داده شده است؛ و درآن چه ممنوع و حرام شده، مفسده و مضراتی وجود داشته که خداوند با توجه به آن ها، آن را ممنوع و حرام کرده است.سگ یکی از نجاسات و نجس العین است یعنی تمام اجزاء بدنش حتی آب دهان او نجس است. حکم نجس بودن آن هم در احادیث معصومین بیان شده است و قبول احادیث معصومین هم به حکم آیات قرآن واجب است. در اسلام چیزی بنام سگ خانگی نیست و نگهداری سگ در خانه جایز نمی باشد.

نگهداری سگ مشکلاتی را برای زندگی ایجاد میکند. در روایت از امام صادق(ع) از نوشیدن و وضو گرفتن با پس مانده آبی که بعضی از حیوانات ( گوسفند، گاو، شتر، الاغ ، اسب، استر وسنورو درندگان) نوشیده اند، سوال کرد. امام فرمود: بنوش و وضو بگیر. سپس از سگ سوال کردم. امام فرمود: نه. پرسیدم: آیا او یک درنده (مثل دیگر درندگان) نیست؟ فرمود: نه به خدا ، او نجس است . نه به خدا ، او نجس است.

امام صادق(ع) می فرماید : همانا خداوند نیافرید موجودی را که نجس تر از سگ باشد. فرمود: هرگاه سگ از ظرفی آب خورد، آن آب را دور بریز. فرمود: هرگاه رطوبتی از سگ به لباس شما برخورد کرد، پس آنرا بشویید.

 

3- اما ازنظر علمی و پزشکی در نجاست سگ آلودگی زیاد است و موجب مضرات زیادی برای انسان می شود، مفید بودن و منفعت داشتن و یا وفادار بودن سگ، دلیل بر حلیت و پاک بودن نیست، چرا که خون، با آنکه از هر چیزی فوائد بیشتری دارد و زندگی انسان به آن بستگی دارد، دلیل بر این نشده تا پاک باشد. همچنین نجاست او یعنی با آب وخاک هم پاک نمی شود و خوردن گوشت او حرام است زیرا با پیشرفت های علمی، بعضی ازفلسفه های آن کشف گردیده است. سگ بیولوژیکی ضعیف دارد و بسیار مستعد ابتلا به عفونت های انگلی است.علاوه بر این مصرف گوشت سگ با هشت نوع بیماری در ارتباط است و کرم تریشن از طریق سگها نیز قابل انتقال است وبافت های سگ نیز به راحتی آلوده می شوند.در روده سگ کِرم کوچکی به طول چهار میلی متر به نام «تینیا ایکینوسکوس» است. وقتی از سگ مدفوع بیرون می آید، تخم های زیادی از این کِرم همراه مدفوع بیرون می آید و به اطراف مقعد سگ می چسبد. سگ به وسیله زبانش آن تخم ها را به قسمت های دیگر بدنش منتقل نموده و همه جا را آلوده می کند. اگر یکی از این تخم ها به معده انسان وارد شود، مرض های گوناگونی تولید می کند که احیاناً منجر به مرگ می شود. وهمچنین براساس پژوهش های جدید درراههای انتقال ویروس ایدز ازحیوانات به انسان برروی جنس سگ و میمون همزیستی باآنها سبب ابتلای انسان به ویروس ایدز میشود. و بهداشتی بودن یا مراقبت از سگ و تمیزی او هیچ تاثیری دردفع میکروب و ابتلا به ایدز ندارد.این یکی از حکمت هایی است که اسلام سگ را نجس العین دانسته تا بدین وسیله مضرّات آن را از انسان دفع کند، اما ممکن است، علت های دیگری از نظر زیست شناسی وجود داشته باشد که هنوز از آن آگاهی نداریم.


منبع : پایگاه عرفان
  33539
  7
  2.5
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      نگاه بنده نسبت به دعا و نیایش چه تغییری کند که ناامیدی ...
      بهترین راه ترک خود ارضایی چیست؟
      آیا زمان بازگشت اسرای اهل بیت در اربعین سال اول عاشورا ...
      آیا اربعین گرفتن جز برای امام حسین(ع) جایز نیست؟
      منظور از خودشناسي چيست؟ چگونه ميتوانيم خود را ...
      تفاوت شخص مرتد با زندیق در اسلام چیست ؟
      لطفا درباره اربعین امام حسین (ع) توضیح دهید.
      در زیارت اربعین منظور از قتیل العبرات چیست ؟
      جهت رساندن روح انسان به عالی‌ترین مقام چه مراحلی را ...
      چرا معاویه، امام حسن مجتبی(ع) را با این‌که با او صلح ...

بیشترین بازدید این مجموعه

      جبر و اختیار چیست ؟
      شرایط استغفار چیست؟
      تقيه چيست و انجام آن در چه مواردي لازم است؟
      غبطه چیست؟
      تفاوت واژه های عقل، روح، نفس، قلب، دل و جان چیست؟ لطفا ...
      قاتل حضرت زهرا کیست؟
      حق الناسی به گردنمه که نمیتونم از صاحبان حق حلالیت ...
      در زیارت کربلا ابتدا بهتر است حرم امام حسین زیارت شود ...
      بهترین راه ترک خود ارضایی چیست؟
      چرا شمر( این جانباز جنگ صفین در رکاب امام علی(ع)) در ...

 
نظرات کاربر
جلال پارسافر
متاسفانه مطلب ناقص ادا شده است.این که سگ نجس است به این معنی نیست که بعنوان نگهبان خانه و گله نگهداری نشود.سگ جزء لاینفک دامداری و دامپروری است.اما اینکه دست خیس به بدن سگ بمالیم یا دست به سگ خیس بمالیم یا سگ از ظرف مورد استفاده خانواده آب یا غذا بخورد همه نجس میشن مربوط به طهارت است و به این معنی نیست برای نگهبانی از خانه از سگ استفاده نکنیم.البته نگهداری سگ به معنای غربی و امروزی دور شدن از انسانیت و فراموش کردن همنوع است.محبتی که میتوانست خرج یک کودک یتیم شود خرج یک توله سک میشود
پاسخ
6     3
9 مرداد 1398 ساعت 9:29 بعد از ظهر
یک فرد معمولی
با عرض سلام و خسته نباشید . مدتهاست که در پارک های تهران و حومه آن شاهد سگ هایی هستیم که آزادانه میچرخند . اگرچه برای پارک هستند اما نباید آزادانه در پارک بچرخند . بچه ها که در پارک درحال بازی هستند و پدر و مادر نیز در کنارشان است و در این لحظه خوب خانوادگی ، چند سگ خوشگل وارد پارک میشوند و با این کار گند میزنند به تمامی تلاش ما برای تربیت اسلامی کودکانمان . لطفا پیگیری کنید که چه رییس جمهور احمدی نژاد باشه و چه روحانی و چه اکبر و چه اصغر ، یک رویه ثابت را پیش بگیریم و ورود و پیاده روی سگ های متعلق به پارک ها را در پارک ها ممنوع کنیم . اگر بچه ای خدای ناکرده گم شد بله آنوقت میتوان از سگ ها کمک گرفت اما چیزی که من میبینم این است که پسر ها و دختر های جوان با مالیدن کله سگ ها ، ابراز محبت میکنند به سگ ها و این دروازه ای است برای ورود به برنامه های یهودیت و عملی شدن نقشه های یهودیت . من که کاره ای نیستم اما دست شما را میبوسم و عاجزانه خواهش میکنم که اقداماتی مستمر و دائمی (اگرچه کم ولی دائمی و مستمر) در مبارزه با ورود سگ ها به پارک ها انجام دهید . خداوند متعال و امام زمان (عج) نیز شما را یاری خواهد کرد . ان شاء الله
پاسخ
6     7
8 مرداد 1398 ساعت 00:11 صبح
در جواب ناشناس
به دلیل آیات متعدد منجمله "اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و امولی الامر منکم". اوی الامر یعنی اهل بیت. اما اگر آن را هم قبول نکنیم، دیگر نمیتوانیم منکر شویم که در آیه اطاعت رسaول به وضوح گفته شده. خود رسول هم فرموده بعد از من از اهل بیتم پیروی کنید.
پاسخ
0     2
19 تير 1398 ساعت 07:05 صبح
مهدی سرزهی
بسمه تعالی باسلام و احترام انسان اشرف مخلوقات است و خداوند تمام کتعلقات کره زمین و بقیه را برای زیست و شناخت انسانها آفریده است بنابراین یک موجود برتر از هرنظرحساب کنیم صحیح نیست که یک موجود پست تذ و پایین تر را خدمت کند مگراینکه این موجود برای انسان نفعی و منفعتی داشته باشد مثلا سگ گله یلسگ نگهبان درغیراین صورت واقعاً معقول و غیرمنطقی است که موجود برتر خدمت و نوکری موجود پست تذ را انجام دهد.
پاسخ
2     5
1 تير 1398 ساعت 07:10 صبح
ناشناس
قبول احادیث معصومین به حکم کدام آیات قرآن واجب است؟
پاسخ
24     8
23 دى 1397 ساعت 08:53 صبح
ناشناس
سلام علیکم خداقوت مطلب خوبی بود در خصوص تصویری استفاده شده نام استاد و نام موسسه در ذیل تصویر مناسب نیست لطفا در صورت ضرورت فقط لوگوی موسسه را درج کنید و نام استاد را حذف کنید با تشکر
پاسخ
10     6
23 دى 1397 ساعت 08:35 صبح
z.tt
باتشکر . بخصوص استدلال پزشکی. ببخشید همیشه یک سوال تو ذهن من هست که چرا پیامبران که اکثرا چوپان بودند کنارشون سگ بوده ؟ و خوبه مسایلی که امروزه باهاشون درگیر هستیم را بیشتر می گذارید. التماس دعا
پاسخ
31     3
23 دى 1397 ساعت 07:40 صبح
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز